Destek Hattı: 0 264 777 19 05
Takip Edin:

Otopark Sistemleri

Buradasınız:

Kollu Bariyer Sistemleri

Üzerinde tahta, plastik ya da alüminyum gibi parçalardan yapılan bir kolun bulunduğu sistemlere kollu bariyer denir. İçerisinde bulunan motor sayesinde kol 90 derece yukarıya kaldırılır ve geçiş izni oluşturulur. Bu kol aşağı indirilerek ise geçiş izni engellenir. Kollu bariyerin hareketini yavaş bir şekilde yapabilmesi için içerisinde yay mekanizması bulunur. Bu yay sayesinde kol ağırlığı dengelenir. Kollu bariyer sistemlerinde, kol aşağıya inerken çizme ya da araca zarar vermemesi için fotosel sayesinde bariyer hareket ederken durabilir.

Biletli Otopark Sistemleri

Günümüzde otopark otomasyon sistemleri, gelişen bir ihtiyaç halini almıştır. Otoparklara olan ihtiyaç arttıkça, otopark isletmecilerinin müşterilerine daha iyi servis vermelerini sağlayacak otomasyon sistemlerini kullanmaları, bu sayede gelirlerini arttırmaları ve gelirlerini kontrol edebilmeleri sağlanabilmektedir.Firmamız, Otopark otomasyon sistemleri konusunda çok geniş bir seri sunarak, 20-30 araçlık en küçük otoparktan binlerce aracın giriş/çıkış yaptığı otoparklara kadar her ihtiyacı karşılayacak ekipman ve sistem çözümleri sunmaktadır.

Sistemin Yapısı

Otoparka günlük giriş/çıkış yapan araçlar girişte aldıkları saat ve tarih işlenmiş biletin, çıkışta makineye okutturulması ile otomatik ücretlendirilmektedir. Otopark aboneleri ise otopark idaresinden aldıkları süreli elektronik abone kartını (haftalık,aylık yada yıllık gibi) otoparka giriş ve çıkış yaparken makinelere okutarak, geçiş yapacaklardır. Abone kart okuyucuları nin 15 cm den 100 cm ye kadar okuma yapabilen modelleri bulunmaktadır.

Girişler

Günlük müşteriler otopark girişine geldiklerinde, bilet verme makinesinin butonuna basarak kodlanmış bir bilet alacaklardır. Bilet, makine tarafından otomatik olarak hazırlanmakta, otopark adı, giriş saati ve tarihi ile birlikte bilet numarası biletin üzerine yazılmaktadır. Ayni zamanda, biletin bilgisayar tarafından otomatik olarak tanınmasını sağlayacak bilgiler kodlanmaktadır. Sistem, bilet verme makinesi önünde aracın mevcudiyetini elektronik olarak algılamaktadır. Daha az ücret ödemek amacıyla araçsız olarak bilet makinesinden bilet alma teşebbüsüne sistemlerimiz izin vermez. Bilet alabilmek için araç mevcudiyeti şarttır ve sistemi yanıltmak mümkün değildir.

Bilet verme makinesi aynı zamanda abone kartlarını okuyabilmektedir. Seçeneğe tabii olan bu özellik, sipariş edildiği taktirde, bilet verme makinesi Radyo Frekanslı abone kartlarını okuyabilir. Bu kartlar belirli bir süre için geçerli kılınacak şekilde bilgisayarda programlanır. Girişte bilet alındıktan veya abone kartı okuttuktan sonra otomatik bariyer açılır ve geçişe izin verir.

Çıkışlar (Ödeme Şekilleri)

Araçta Ödeme Otopark çikisinda yer alan çikis kabini içinde vezne bilgisayari validatör cihazi (bilet okuyucu) ve ücret göstergesi yer almaktadir. Otopark müsterisi giriste aldigi biletini, çikista operatöre vermekte ve bilet operatör tarafindan validatör cihazina okutulmaktadir.Bilet validatör tarafindan degerlendirilmekte ve ödenecek ücret bilgisayar ekraninda ve ücret göstergesinde ayni anda belirmektedir.Ödeme yapildiktan sonra çikis bariyeri otomatik olarak açilmaktadir. Yapilan ödeme ile birlikte otomatik olarak yazar kasa fisi vermek mümkündür.Bilgisayar baglantili yazar kasa kullanilarak operatörün hiçbir tusa basmadan (meblağ girisi yapmadan) otomatik olarak yazar kasadan maliye onayli fis kesmesi mümkündür.

Ayakta Ödeme Özellikle çikista yogunlugun yasandigi otoparklar'da ön ödeme sistemi kullanilmaktadir.Otopark müsterisi,giriste aldigi biletini yaninda tasimakta, otopark içinde yer alan vezneye ödemeyi yapmakta,biletin üzerine ödendigine dair kodlama yapildiktan sonra bilet müsteriye geri verilmektedir. Çikista yer alan bilet okuma makinesine (verifier) bilet sürüldügünden makina ücreti ödenmis olan bu bileti yutarak çikis bariyerini otomatik olarak açmaktadir.Bilet ödemesi yapildiktan sonra belirlenen kisa bir süre içinde çikis yapmak zorunludur.Bu süre isletme tarafindan ayarlanabilmektedir.

Bilet Okuma Makinasi Ayakta ödeme yapılan sistemlerde, araç sahibi vezneye ödemeyi yapar , biletini onaylatır ve çıkışta biletini bilet okuma makinesine 20-30 cm uzaklıktan gösterir. Makine, bileti uzaktan okur ve geçerli ise aracın çıkışına izin verir.

Optik Validatör Barkod işlenmiş biletleri okuma amacıyla kullanılır. Okunan bilgileri vezne bilgisayarına aktarmaktadır.

Vezne Bilgisayarı her ödeme noktasında birer adet bulunmaktadır. Ücretlendirme ve günlük raporlar bu bilgisayardan alınmaktadır. Bilgisayar üzerinde çalısan Otopark Otomasyon programından günün her saatinde rapor alınabilir. Otoparka giren ve çikan araç sayısı, parktaki mevcut araç sayısı, günlük hasılat, saatlere göre hareket yoğunluğu raporu ve daha birçok isletme raporu alınabilmektedir. Sistemde kullanılan bilgisayarlar arasında network bağlantısı bulunmaktadır.

Trafik Sinyalizasyonu Otopark giriş ve çıkışlarında, tek aracın geçebildiği otopark yollarında ikaz amaçlı kullanılmaktadır. Açık hava ve kapalı alanda kullanılabilir. Tavan veya yere montaj için bağlantı parçaları vardır. Elektronik kumanda devresi ve lamba biriminden oluşur.

Dolu / Boş Göstergesi Otoparka giren ve çıkan araç miktarı bilgisayar sistemi tarafından sayılarak otopark kapasitesi ile karşılaştırılır. Otoparkın dolu olduğu, otopark girişine konulan ışıklı gösterge ile gelen müşteriye bildirilir. Dolu / bos göstergesi display ve elektronik kontrol devresinden oluşmaktadır.

Bilet Verme Makinasi Optik kodlu bilet vermektedir. Bilet üzerine giriş saati, tarihi ve bilet numarasını basmakta ve butona basıldığında bilet hazırlanır. Elektronik termostatlı ısıtma ve nem alma tertibatına sahiptir.

Araç Dedektörü, giriş ve çıkışlarda mevcudiyetini algılayan elektronik kontrol cihazlarıdır. Araçların mevcudiyeti, bulundugu pozisyon ve geçiş yapan araç sayisinin tespiti amacı ile kullanilmaktadir. Nemlenme ve loop deformasyonu otomatik olarak tespit edilerek kompanse edilmektedir.

Yazar Kasa Bilgisayar bağlantılı çalışmaktadır. İstenirse tahsil edilen ücret bilgisi bilgisayar tarafindan yazar kasaya otomatik olarak iletilebilir.Operatör hiçbir meblag girişi yapmadan yazar kasa fisi basilir. Maliye Bakanlığı onaylıdır. Gün sonu raporlari alınabilir.

Fotosel Bariyer altında yer alan optik gözler sayesinde bariyer kapanırken altında araç olup olmadigini kontrol etmek mümkün olmaktadır.Araç mevcudiyeti manyetik ve optik olarak algılanır ve bariyerin hareketi durdurulur. Fotosel alıcı ve verici ünitesi araç yolunun iki yanina monte edilmektedir. Açık hava koşullarına uygun yapıda olup montaj direkleri ve aksesuarları bulunmaktadır.

Otopark Otomasyon Yazılımı Otomasyon otomasyon programı ücretlendirme, denetim ve raporlama yapabilen gelişmiş bir otopark otomasyon paketidir.

Gerçekten güvende misiniz? Ücretsiz keşif için tıklayın...

Besis Güvenlik Hakkında

Nisan 2008 tarihinde kurulan firmamız aynı sektörde geçmişten gelen deneyimini kullanarak müşteri memnuniyeti, kalite hizmet anlayışı, samimi ve çözüm odaklı çalışmaları sonucunda Sakarya'da ve ulusal bazda önde gelen firmalar arasına girmiştir.

Bize Ulaşın
  • Adres: Mithatpaşa Mah. Adnan Menderes Cad.
    No:154/A Adapazarı / SAKARYA
  • Tel: 0 264 777 19 05
  • Email: info@besis.com.tr